Հ․Գ․ միացե՛ք Interfootball-ի Telegram-ի ալիքին https://t.me/Interfootball_am
Հ.Գ.Գ. Ֆուտբոլային մարզաշապիկներ կարող եք ձեռք բերել isport օնլայն խանութից
19-ամյա հայ ֆուտբոլիստը նորամուտն է նշել գերմանական ակումբի հիմնական թիմում 🎥
Կիսապաշտպան Մայք Գևորգյանը նորամուտն է նշել Երրորդ Բունդեսլիգայում հանդես եկող «Մյունխեն-1860»-ի հիմնական թիմում։
19-ամյա ֆուտբոլիստը 30-րդ տուրի «Օսնաբրյուկի» դեմ խաղի (0:1) 90+1-րդ րոպեին փոխարինման է դուրս եկել և առաջին հանդիպումն անցկացրել մյունխենյան ակումբում։
Պատանի ֆուտբոլիստն ընթացիկ մրցաշրջանում հանդես է գալիս «Մյունխեն-1860»-ի երկրորդ թիմում և Գերմանիայի 5-րդ դիվիզիոնում 24 խաղում 7 գոլ է խփել, կատարել 6 ասիստ։
Գևորգյանը ծնվել է Գերմանիայի Ռոզենհայմ քաղաքում։ Ֆուտբոլային կարիերան սկսել է հարազատ քաղաքի թիմում, 2017-2021 թթ. եղել է ավստրիական ամենահայտնի ակումբներից «Զալցբուրգի» համակարգում, իսկ 2021 թ. տեղափոխվել է «Մյունխեն-1860»։
Հավելենք, որ «Մյունխեն-1860»-ը Երրորդ Բունդեսլիգայի ընթացիկ մրցաշրջանում 39 միավոր է վաստակել և 20 թիմերի պայքարում 12-րդն է։ Առաջատար Դրեզդենի «Դինամոն» ունի 56 միավոր։
Անվանի դարպասապահն աղիների վիրահատության է ենթարկվել 🎥
Անվանի դարպասապահ Յասպեր Սիլեսենը, որն այժմ հանդես է գալիս Իսպանիայի Լա լիգան ներկայացնող «Լաս Պալմասում», աղիների անհապաղ վիրահատության է ենթարկվել, գրում է As-ը։
Հոլանդացի դարպասապահը «Սելտայի» դեմ 29-րդ տուրի հանդիպման (1:1) առաջին խաղակեսում մրցակցի հարձակվող Բորխա Իգլեսիասից ծնկով հարված է ստացել որովային և փոխարինվել 27-րդ րոպեին։
35-ամյա Սիլեսենին անմիջապես հոսպիտալացրել են և անհապաղ վիրահատել։
«Մեր դարպասապահ Յասպեր Սիլեսենը բարեհաջող վիրահատվել է` բարակ աղիքի վնասվածքի պատճառով։ Վիրաբուժական միջամտությունը կատարվել է լապարոսկոպիկ եղանակով»,- նշվում է «Լաս Պալմասի» պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
Յասպեր Սիլեսենը «Լաս Պալմասում» է հանդես գալիս 2024 թ. հուլիսից և 27 խաղից 4-ում դարպասն անառիկ է պահել։ Նա առավել հայտնի է «Այաքսում», «Վալենսիայում» և «Բարսելոնայում» ունեցած մրցելույթներով։ Սիլեսենը նաև 65 հանդիպում է անցկացրել Նիդերլանդների ազգային հավաքականում։
Վրաստանի հավաքականւ ֆուտբոլիստը կարիերան կշարունակի «Սպորտինգում»
«Լևանտեի» և Վրաստանի ազգային հավաքականի կիսապաշտպան Գիորգի Կոչորաշվիլին կարիերան կշարունակի Լիսաբոնի «Սպորտինգի» կազմում, հայտնում է իսպանական ակումբի պաշտոնական կայքը։
Transfermarkt-ի համաձայն` Պորտուգալիայի չեմպիոնը 25-ամյա ֆուտբոլիստի տեղափոխության համար կվճարի 5,5 միլիոն եվրո։ Նա մինչև ընթացիկ մրցաշրջանի ավարտը կշարունակի վարձավճարով հանդես գալ «Լևանտեում», իսկ նոր ակումբին կմիանա հուլիսի 1-ին։
Կոչորաշվիլին Թբիլիսիի «Դինամոյի» սան է, վրացական ակումբներից հանդես է եկել նաև «Սաբուրթալոյում», 2017/18 մրցաշրջանում վարձավճարով տեղափոխվել է եկել կատալոնական «Ժիրոնա», 2018/19 մրցաշրջանում` իսպանական «Պերալադա»։
2019 թ. ամռանը «Լևանտեն» 250 հազար եվրոյով «Սաբուրթալոյից» գնել է վրացի ֆուտբոլիստի տրանսֆերը։ Նա վալենսիական ակումբի հիմնական թիմում 57 խաղում խփել է 9 գոլ, կատարել 4 ասիստ։ Հայաստանի ազգային հավաքականի կիսապաշտպան Էդգար Սևիկյանը «Լևանտեում» եղել է Կոչորաշվիլիի խաղընկերը։
Կոչորաշվիլին վերջերս Վրաստանի թիմի կազմում մասնակցեց Հայաստանի հավաքականի դեմ Ազգերի լիգայի B/C դիվիզիոնների անցումային փլեյ-օֆֆ-ի երկու հանդիպումներին էլ։ Առաջին խաղում (3:0) բացեց հաշիվը, իսկ պատասխան խաղում (6:1) ասիստ կատարեց Ժորժ Միկաուտաձեին։
«Ինտերի» արձագանքը Սպերցյանի հավանական տրանսֆերի վերաբերյալ
Միլանի «Ինտերից» արձագանքել են «Կրասնոդարի» և Հայաստանի ազգային հավաքականի կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանի հավանական տրանսֆերի մասին լուրին.
«Ես որևէ տեղեկություն չունեմ, որ «Ինտերը» հետաքրքրված է Սպերցյանի ծառայություններով»,- նշել է միլանյան գրանդի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը, որի խոսքը մեջբերում է Чемпионат-ը։
Հիշեցնենք` ավելի վաղ РБ Спорт-ը գրել էր, որ Հայաստանի հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանն «Ինտերին» խորհուրդ է տվել ձեռք բերել Սպերցյանին, իսկ «ներաձուրին» նրա տեղափոխության հարցում տրանսֆերային առաջարկ է պատրաստում։
Հոլանդը բաց կթողնի մրցաշրջանի մնացած հատվածի մեծ մասը
«Մանչեսթեր Սիթիի» հարձակվող Էրլինգ Հոլանդը բաց կթողնի ընթացիկ մրցաշրջանի մնացած հատվածի մեծ մասը, հայտնում է ինսայդեր Ֆաբրիցիո Ռոմանոն։
Նորվեգացի ֆուտբոլիստը «Բորնմութի» դեմ Անգլիայի գավաթի խաղարկության քառորդ եզրափակիչի խաղում (2:1) կոճի վնասվածք է ստացել։
Սպասվում է, որ 24-ամյա հարձակվողը խաղադաշտ կվերադառնա միայն մրցաշրջանի վերջնամասում և իր թիմին կօգնի նաև ԱՄՆ-ում կայանալիք Աշխարհի ակումբային առաջնությունում։
Հոլանդն ընթացիկ մրցաշրջանում 40 խաղում 30 գոլ է խփել, կատարել 4 ասիստ։
«Ինտերը» տրանսֆերային առաջարկ է պատրաստում` Սպերցյանին ձեռք բերելու համար
Հայաստանի ազգային հավաքականի և «Կրասնոդարի» կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանը կարող է կարիերան շարունակել «Ինտերում», հայտնում է РБ Спортը։
Միլանյան գրանդը վաղուց հետևում է հայ ֆուտբոլիստի խաղին և նրա տրանսֆերը գնելու հարցում պատրատսվում է առաջարկ անել ռուսական ակումբին։
Հաղրոդվում է, որ «ներաձուրիին» 24-ամյա Սպերցյանին ձեռք բերել խորհուրդ է տվել «Ինտերի» կիսապաշտպան, Հայաստանի հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը։
Հիշեցնենք, որ Սպերցյանը «Կրասնոդարի» սան է։ Նա ակումբի հիմնական թիմում հանդես է գալիս 2020/21 մրցաշրջանից, 135 խաղում խփել 40 գոլ, կատարել 29 ասիստ։
Մարսելոյի որդին կրնկով ասիստ է կատարել «Ռեալի» Մ-19 թիմում նորամուտի խաղում 🎥
Մադրիդի «Ռեալի» լեգենդար պաշտպան Մարսելոյի որդին` Էնցո Ալվեսը, նորամուտն է նշել ակումբի Մ-19 տարեկանների թիմում։
15-ամյա ֆուտբոլիստն Իսպանիայի պատանեկան առաջնություններից մեկի հերթական տուրում 78-րդ րոպեին փոխարինման է մտել Մադրիդի «Ատլետիկոյի» դեմ դերբիում և 83-րդ րոպեին կրնկով ասիստ կատարել խաղընկերոջը։ Այդ գոլը 1:0 հաշվով հաղթանակ է պարգևել «Ռեալին»։
Հանդիպմանը ներկա են եղել Մարսելոն, «արքայական» ակումբի գլխավոր մարզիչ Կառլո Անչելոտին, նրա որդին և օգնական Դավիդե Անչելոտին, «Ռեալի» տնօրեններից Սանտիագո Սոլարին։
Նշենք, որ Էնցո Ալվեսը ծնվել է Մադրիդում, 2017 թվականից «Ռեալի» համակարգում է և հանդես է գալիս կենտրոնական հարձակվողի դիրքում։ Նա Իսպանիայի ու Բրազիլիայի քաղաքացիություն ունի։ Պատանի ֆուտբոլիստը հրավիրվել է Իսպանիայի Մ-15, 16 ու 17 հավաքականներ։
«Ինտերը» հաղթեց «Ուդինեզեին»` շարունակելով չեմպիոնական պայքարը 🎥
Իտալիայի Ա սերիայի 30-րդ տուրում «Ինտերը» տնային խաղում մրցեց «Ուդինեզեի» դեմ։
Համառ պայքարում միլանյան գրանդը կարողացավ հաղթել 2:1 հաշվով։
Սիմոնե Ինձզագիի գլխավորած թիմից դարպասի գրավմամբ աչքի ընկան Մարկո Առնաուտովիչն ու Դավիդե Ֆրատեզին, հյուրերի գոլը խփեց Օմար Սոլեն։
«Ներաձուրին» միավորների քանակը հասցրեց 67-ի և գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը։ «Նապոլին» 61 միավորով երկրորդն է, սակայն ընթացիկ տուրում դեռ պետք է մրցի «Միլանի» դեմ։ «Ուդինեզեն» 10-րդ տեղում է և ունի 40 միավոր։
Մեջբերումներ անելիս ակտիվ հղումը Interfootball.am-ին պարտադիր է: Կայքի հոդվածների մասնակի կամ ամբողջական հեռուստառադիոընթերցումն առանց Interfootball.am-ին հղման արգելվում է: Կայքում արտահայտված կարծիքները պարտադիր չէ, որ համընկնեն կայքի խմբագրության տեսակետի հետ: Գովազդների բովանդակության համար կայքը պատասխանատվություն չի կրում: